Per Hednert, marknadschef på Nordnet. Bild: Christiaan Dirksen
Nordnet mäter allt
09:06 2010-03-23TRENDS & REPORTS
Per Hednert, marknadschef på finansföretaget Nordnet, berättade om hur de annonserar både på nätet och i print – och mäter allt noggrant. Nordnet.se utsågs till bästa banksajt 2009 av Internetworld.
– Genom analyser kan vi rikta budskap på individnivå, säger han.
För att öka effektiviteten i sina kampanjer arbetar de också med behavioral targeting och affiliatenätverk. Nästa steg är att koppla ihop sök med annonsering. Nordnet mäter också trafik som kommer från bloggen, communities, kampanjsajter och varumärkesmätningar.
– Vi tittar mycket på folk som är inne på vår sajt och analyserar hur de beter sig. Hur går det till när någon blir kund hos oss?
Om en marknadsföringskampanj lyckas få in mycket folk på Nordnets sajt så kommer cirka 17 procent vidare till ordersidan. Tre procent fyller i alla formulär och bara 1,7 procent kommer hela vägen in och blir nya kunder.
– Sedan är det bara 1,2 procent som faktiskt sätter in pengar hos oss, säger Per Hednert.
– Webben ger oss stora möjligheter till individualisering och förhoppningsvis nya kunder.