Ta en faktura eller ett kontoutdrag och använd de tomma ytorna som annonsplats. Kortfattat är det så transpromo fungerar – ett nytt sätt att kombinera transaktionsdokument och direktreklam.
Aktia Bank i Finland har tagit kommunikationen med sina kunder ett steg längre.
Förutom månadens transaktioner pryds de tryckta kontoutdragen numera också av information om ränteförändringar, nya sparformer och försäkringsvillkor.
– Alla vill gå mot ett papperslöst samhälle. Men vi vill kunna erbjuda de 90 000 kunder som fortfarande vill ha sina kontoutdrag skickade med post användbar information i ett och samma kuvert, utan att för den skull få dem att känna att vi försöker sälja på dem någonting, säger Göran Stenberg, marknadsföringschef på Aktia Bank i Helsingfors.
Hjälper kunden att göra val
Valet att utnyttja de tomma ytorna på kontoutdragen till saklig information istället för till marknadsföring av tjänster och produkter grundar sig på Aktia Banks löfte till kunderna: lyhördhet och ärlighet.
Allt för många ger löften till sina kunder utan att hålla dem, anser Göran Stenberg.
– Alla banker säger samma sak: ”Vi är kundorienterade.” Verkligheten är en annan. Vi på Aktia Bank vågar sticka ut hakan och säga att vi är genuint intresserade av att skapa en livslång relation med våra kunder. Då måste vi också leva upp till det!
Under 2009 ska drygt 30 000 av Aktia Banks kunder bjudas in till en konsultation för att diskutera sin ekonomiska situation och sina försäkringar, i dag, i morgon och i framtiden.
Behovet av vägledning ökar i besvärliga tider. Då är det ännu viktigare att hjälpa kunden att göra rätt val, menar Göran Stenberg.
– Många unga som har lån tror inte att man kan spara och samtidigt betala av lånet. Men det går, om man sparar smart.
Varför har ni valt att satsa på denna form av transpromo?
– I och med att den extra informationen trycks samtidigt som resten av kontoutdraget blir merkostnaden marginell. Vi har materialdag till Strålfors den sista dagen i varje månad. Kunden har kontoutdraget i sin hand efter ett par dagar. Så det är heller ingen tid som går till spillo.
Finns det andra fördelar?
– Antalet onödiga utskick elimineras nästan helt. Många banker, teleoperatörer och andra större bolag som erbjuder vardagliga tjänster skickar med informationsfoldrar i varje utskick. Det förbrukar både jordens resurser och förtroendet hos kunden. Genom att istället segmentera och planera slipper kunden massutskicken. Bra kommunikation handlar om att ge rätt information till rätt person vid rätt tidpunkt, säger Göran Stenberg.